26 Ağustos 2014 Salı

Bir Amigurumi Bebek Daha...

Merhabalar...
Yoğun telaşlarımız arasında, zar zor bitirdiğim son siparişim karşınızda...:)
Kendisine bir isim bulamadım, bu da böyle isimsiz kalsın:)
Güzel günlerde kullanılması dileklerimle...

Sipariş ve bilgi için:
elma.sekeri.blog@hotmail.com

Sevgiler...

24 Ağustos 2014 Pazar

Artan Pilav


Yahya Baba, II. Bâyezîd Hân zamanında, Edirne Bâyezid Külliyesi'nin aşçılarından biridir. Arkadaşları hoşaf, kebap, sebze, bakliyat pişirir. Ama onun ihtisası pilavdır. Mübârek, işe girişti mi, ibâdet ettiğini sanırsınız. Pirinçleri salevat getire getire ayıklar, yağını tekbirlerle eritir. Tuzunu Besmele ile, suyunu Fâtihalarla salar. Zaman zaman gözünü yumar, enbiyâyı evliyâyı aracı yapar, Allahtan bereket arzular.
Onun pilavı herkese yeter, hatta artar. Ancak o tek pirinç tanesine bile kıyamaz; artanları Tunca nehrine atar. Balıklar onun geleceği saati bilir, köprü başında toplanırlar.
Kilerci, bakar pilav artıyor; pirinci aşçıya habersizce az vermeye başlar. Ama Yahya Baba bir kere bile; "Bu pirinç yeter mi?" demez. Kilerci şaşkındır. Her gün pirinç miktarını biraz daha kısar ama, pilav azalmaz, aksine çoğalır. Yine herkes doyar, Tunca'nın balıkları bile nasibini alırlar. Kilerci, bunu izah edecek tek kelime bilir: "Bu bir kerâmet!"
Çok dener ve emin olunca padişaha çıkar. "Bu Yahya Baba boş değil sultanım der, hâlbuki biz ona amele muamelesi yapıyoruz."
Bâyezîd-i Velî gönül ehlidir ve aşçı ile tanışmak ister. Kilerci ile bir plan yaparlar. O gün Yahya Baba'ya çok az, hatta gülünç denilecek kadar az pirinç verilir. O her zamanki gibi okur, âlemlerin Rabbinden Halil İbrâhim bereketi diler. Pilavı çok lezzetli olur, üstelik kazanlara sığmaz. Yahya Baba artanları yine yüklenir, Tunca'nın yolunu tutar. Tam kepçeyi daldırıp balıklara atarken padişah ortaya çıkar. "Ne oluyor bre, der. Yoksa devlet malını israf mı edersin?" Yahya Baba tutulur kalır. Ancak balıklar kafalarını sudan çıkarıp; "Ayıp olmuyor mu sultanım? derler. Koca devletin artığını bize çok mu görüyorsun?"
Yahya Baba öylesine mahçup olur ki, anlatılamaz. Sırrı meydana çıkmıştır, utancından secdeye kapanır, Allaha sığınır. Bâyezîd-i Velî onun kalkmasını bekler, ama geçmiş ola...
Mübârek çoktan ruhunu teslim edip, kavuşmuştur rahmet-i Rahmana...

17 Ağustos 2014 Pazar

Mor Saçlı Bıcırık / Amigurumi Bebek


Merhabalar sevgili takipçilerim...
Hemen tanıştırayım; karşınızda Bıcırık bebek :)
 Sevgili Hatice hanımın siparişlerinden biriydi bu sevimli
bıcırık :)

16 Ağustos 2014 Cumartesi

Tesettürlü Amigurumi Bebek


Herkese merhaba...
Bu aralar çok yoğun geçiyor günlerimiz. Evde ablamın düğün telaşıyla, çeyiziyle vs. uğraşırken, bir yandan da siparişleri örmeye devam ediyorum. :) Bu koşuşturmaca içerisinde siparişleri birazcık geç bitirsem de, sevgili müşterilerim her zaman anlayışla karşılıyorlar, sağolsunlar ^_^ 
Yine bir sipariş bebek var, ama bu kez farklı...:)

5 Ağustos 2014 Salı

Bu Adamın Rivayetine Güvenmem-Bu Adamın Rivayetine Güvenmem-

İslâm dünyasında Kur'an-ı kerimden sonra en güvenilir kaynak Sahih-i Buhari adındaki Hadis kitabıdır.

İsmail Buhari hazretlerinin "rahmetullahi aleyh", yeni bir Hadis-i Şerif duymak ve almak için dere tepe dolaştığı, günlerce, haftalarca yol katettiği sıralardaydı. Kendisine birçok sahabi ile görüştüğü bilinen birinden söz edildi. Çok zaman yaptığı gibi uzun bir yol katederek bahsedilen adamı buldu. Fakat adamı bulduğu sırada, kazığından boşanmış olan devesini boş torba ile aldatarak yakalamaya çalıştığına şahit oldu. Bu halde hiçbirşey sormadan geri döndü. Niçin boş döndüğünü, birkaç hadis not etmediğini soranlara şöyle cevap verdi: 
"Bu adam, Allahü tealanın bir mahlûkunu aldatmaya uğraşıyor. Ben, devesini aldatarak yakalamaya çalışan adamın rivayet edeceği hadise güvenmem"


2 Ağustos 2014 Cumartesi

Amigurumi Gelin-Damat Bebekler


Herkese merhaba...
Bir müddet aradan sonra siparişlerle devam ediyoruz.
Yine bir gelin-damat bebeğimiz var. :)
Sevgili Damla hanımın isteği üzere, gönderdiği fotoğraftakilere benzer, bu kez böyle bebecikler ördük. Umarım sizler de beğenirsiniz...


Gelin 20 cm, damat 25 cm boylarında.

Sipariş için bizimle iletişime geçebilirsiniz:
elma.sekeri.blog@hotmail.com
Sevgiler...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...