29 Mart 2015 Pazar

Örgü Bardak Altlıkları Nasıl Yapılır / Resimli Anlatım

nasıl yapılır

Merhabalar sevgili dostlar... 
Şurada düğünüme 1 ay kalmış, ben hâlâ örgüyle, iple uğraşıyorum. :) Örgü örmek adeta bir tutku hâlini aldı bende. Bir zamanlar tığ tutmasını bile beceremezken, şimdi tığımı elimden düşürmeyen bir örgü delisi oldum çıktım! :) 
Sanırım baharı da çok özlediğimden olmalı; hep böyle cıvıl cıvıl renklerde, çabucak biten bir şeyler örmek istiyorum. Bu isteğin neticesi olarak, bir sürü rengarenk bardak altlıkları ördüm. Ve tabii ki, hemencecik paylaşmak istedim sevgili bloğumda! :)

Bir tanesini örerken, aşama aşama fotoğrafladım. Buyurun, ayrıntılı anlatımıyla beraber, cipcici, tam çeyizlik bardak altlıklarım ve yapım aşamaları:


  • 10 zincir çekerek başlıyoruz. Zinciri birleştirip halka yapıyoruz. (Resim 1/2)
  • 2 zincir çekerek yukarı çıkıyoruz. Halkanın içine 19 tane trabzan yapıyoruz. (Resim 3/4)
resimli anlatım
  • Trabzanları birleştiriyoruz ve tekrar 2 zincir çekerek yukarı çıkıyoruz. (Resim 5/6)
  • 2 trabzan, 2 zincir... şeklinde bütün sırayı bitiriyoruz. (Resim 7/8)
resimli anlatım

  • Bir üst sıraya geldiğimizde, oluşan boşlukların her birine, 2 trabzan, 3 zincir, 2 trabzan örüyoruz ve tüm sırayı bu şekilde bitiriyoruz. (Resim 9/10)
  • Son sıraya geldiğimizde ise, oluşan boşluklara 6 adet trabzan yapıp hemen yanındaki ilmeğe "ilmek kaydırma" yapıyoruz. Tüm sırayı bu şekilde dönüyoruz ve bitiriyoruz. (Resim 11/12)

resimli anlatım

Bu şekilde, dilediğiniz renklerde bardak altlıkları hazırlayabilirsiniz. Ben, fotoğraflarda yapım aşamaları daha rahat anlaşılsın diye koyu renk ip kullandım. Fakat favorim, cıvıl cıvıl bahar renkleri... :)

resimli anlatım

Bittikten sonra sert ve tok durması için kolalamak iyi bir fikir. Ben henüz kolalamaya fırsat bulamadım. Şimdilik böyle dursunlar bakalım, inşallah kendi evimde ağırlayacağım ilk misafirlerime yetişirler... :)

resimli anlatım

Sormak istediğiniz sorular varsa, buraya yorum olarak yazabilir, veya mail gönderebilirsiniz. Mümkün mertebe cevaplamaya çalışacağım.
Mutlu hafta sonları diliyorum,
Sevgiler...

17 Mart 2015 Salı

Üç ŞeyOn iki imamın beşincisi Muhammed Bâkır Hazretleri "rahmetullahi aleyh", bir gün oğlu Cafer-i Sadık'a "rahmetullahi aleyh" dedi ki:

"Yavrum, Allahü teala üç şeyi, şu üç şeyde gizledi;

1. Rızasını ibadetlerde gizledi. Bu sebeple hiç bir ibadeti küçümseme, belki Allahü teala'nın rızası, o sana önemsiz gelen ibadette olabilir.
2. Gazabını günahlarda gizledi. O bakımdan hiçbir günahı küçük görme ki Allahü teala'nın öfkesi onda gizlidir. Onu yaparsan gazabına uğrarsın.
3. Velî kullarını diğer insanlar içinde gizledi. Sakın Allah'ın kullarından kimseyi hor görme. Belki hor gördüğün o kul, Allah'ın velisi olabilir."

15 Mart 2015 Pazar

Amigurumi Bıcırık Bebek / Yeşil Elbiseli

Merhabalar... :)
Malumunuz üzere düğün telaşındayım, bu sebeple siparişleri yetiştirmekte biraz gecikiyorum.
Bu sevimli amigurumi de, yine son siparişlerimden.
Daha önce mor ve pembe elbiseli olarak ördüğüm bıcırığımı, bu kez de açık yeşil ile ördüm. Doğrusu, bu pastel tonlar çok hoşuma gitti :)

Yeni siparişlerle görüşmek üzere,
Sevgiyle kalın...
Siparişleriniz için mail bırakabilirsiniz:
elma.sekeri.blog@hotmail.com

1 Mart 2015 Pazar

Sevgili Hırkası :)Herkese merhaba! :)
Nihayet bahar geldi ve pırıl pırıl güneşi gördük. :) Hava soğuk olsa da, güneşi görmek ayrı bir enerji veriyor insana.
Ben de artık, geç kalmış post'larımı yayınlayayım dedim. :) 

Bu görmüş olduğunuz hırkayı, geçen sene örmeye başladım. Evet evet, geçen sene! :) Ve geçtiğimiz ay tamamlayıp, sevgili nişanlıma doğum gününde hediye ettim. :)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...