29 Mart 2016 Salı

Mavi Elbiseli Bıcırık Bebek / Amigurumi Doll

amigurumi bıcırık bebek

Herkese kocaman merhabalar! :)
Şimdilerde minicik, el kadar amigurumiler moda olsa da, ben bu minyatür amigurumileri pek sevemedim açıkçası. :) Bence biraz ele avuca gelmeli bebek, ona sarılıp uyunabilmeli, bir minik çocuğun kollarını dolduracak kadar dolgun olmalı... 

İşte benim bebeklerim de, miniklere hitaben, böylesine ele avuca gelen cinsten. Ve yine, tabii ki onlar için; güvenli kilitli gözler, sadece iplik ve elyaf. 
Plastik oyuncakları bir kenara bırakın. Vermeyin yavrularınıza o kanserojen şeyleri. Alın elinize ipinizi, yumağınızı, tığınızı; kendiniz örün oyuncağını yavrunuzun. Sevgiyle örülmüş oyuncaklar, emin olun ki ruh dünyasına da yansıyacaktır miniğinizin. Fabrikasyon oyuncakların ruhsuzluğu, şu el emeği göz nuru, binbir zahmetle örülen, içine "sevgi" katılmış, gönül vererek yapılmış güzel oyuncaklarla kıyas kabul edebilir mi?

22 Mart 2016 Salı

Dua Etmek de İbadettir

huzur pınarı


Duânın kabul olması için, önce imanını Ehl-i sünnet âlimlerinin bildirdiklerine uygun olarak düzeltmelidir.

Duâ, ibâdet demektir. Bunun için namaza duâ denilir. Yani duâ anlamındaki salât kelimesi, namaz için de kullanılır. İslâmiyet'te duâ, Allahü teâlâya yalvararak murâdını istemektir. Allahü teâlâ, duâ eden Müslümânı çok sever, duâ etmeyene gadab eder. Duâ müminin silahıdır, dînin temel direklerinden biridir. Yerleri ve gökleri aydınlatan nurdur. Duâ, gelmiş olan dertleri, belâları giderir, gelmemiş olanların da gelmelerine mâni olur.

(Bana hâlis kalble duâ ediniz! Böyle duâları kabul ederim) meâlindeki âyet-i kerîmeden anlaşılıyor ki, duâ etmek, namaz, oruç gibi ibâdettir.

Allahü teâlâ her şeyi sebeple yaratmakta, nimetlerini sebeplerin arkasından göndermektedir. 
Zararları, dertleri gidermek ve faydalı şeyleri vermek için de duâ etmeyi sebep yapmıştır.


Diğer ibadetler gibi, duâ etmenin de şartları vardır.

11 Mart 2016 Cuma

Amigurumi Cici Kardeşler: Ayşe ve Zehra

amigurumi bebek

Merhaba!
Yeni amigurumi bebeklerimle tanışın: Ayşe ve Zehra. :)
İsim anneleri, kendileri. 
İki cici kardeşe, iki cici bebek ördüm. Kendilerine benzetmeye çalıştım biraz da. :)

10 Mart 2016 Perşembe

Amigurumi Masha Bebek / Masha Doll

amigurumi masha

Merhabalar...
Karşınızda; yeni bir Masha bebek :) Daha geliştirilmiş, daha güzelleştirilmiş. :)
Hatırlarsınız, daha önce burada bir Masha örmüştüm ve burada da tarifini/patterni paylaşmıştım.
Şimdi aynısından bir daha ördüm, sadece birtakım düzenlemeler yaptım üzerinde.
Elbisesini ve başörtüsünü değiştirdim. Ve bence böyle daha çok benzedi Masha'ya. :)

4 Mart 2016 Cuma

Hakiki Tövbe Böyle Olur!

Allahü teâlâ, tövbe edeni sevdiğini ve affedeceğini bildirmektedir. Tövbe, günâhı işlediğine pişman olmak, günâh işlemekten hemen vazgeçmek, bir daha yapmamaya karar vermek ve affetmesi için Allahü teâlâya yalvarmaktır. Hakîkî tövbesi yapılan günâh, muhakkak affolur.

Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî hazretleri, Mesnevîsinde şöyle bir hâdise nakleder:

Hazret-i Ömer'in halifeliği zamanında, düğünlerde çalgı çalan, şarkı söyleyen bir çalgıcı vardı. Yaşlanınca itibardan düşer, bir dilim ekmeğe muhtâç olur.

2 Mart 2016 Çarşamba

Amigurumilere Düğme İle Profesyonel Göz YapmaMerhabalar...

Bir önceki yazımda bahsettiğim "düğmeden amigurumi göz nasıl yapılır" olayını bu yazıyla açıklığa kavuşturayım istedim. :)

Biz bir grup hanım, amigurumiye ilk başladığımızda, amigurumi kilitli gözler Türkiye'de yoktu. Bir-iki kişi yurtdışından getirtiyor, hepimiz de onlardan alıyorduk. Şimdilerde yeni yeni dükkanlara girmeye başladı. Yurtdışından getirtip instagram üzerinden satışını yapanlar da çoğaldı. Kısaca; artık ulaşımı daha kolay hale geldi.
Fakaat, diyelim ki sadece bir-iki tane amigurumi öreceksiniz, denemek için. Bir tanecik kilitli göz almak için kargo parası vermeye değmez, diye düşünenler olacaktır haklı olarak. Veya herhangi bir sebeple ulaşamayanlar, alamayanlar... Ama kaliteli amigurumi örmek isteyenler...
İşte bu yöntem tam size göre! :)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...