2 Mart 2016 Çarşamba

Amigurumilere Düğme İle Profesyonel Göz YapmaMerhabalar...

Bir önceki yazımda bahsettiğim "düğmeden amigurumi göz nasıl yapılır" olayını bu yazıyla açıklığa kavuşturayım istedim. :)

Biz bir grup hanım, amigurumiye ilk başladığımızda, amigurumi kilitli gözler Türkiye'de yoktu. Bir-iki kişi yurtdışından getirtiyor, hepimiz de onlardan alıyorduk. Şimdilerde yeni yeni dükkanlara girmeye başladı. Yurtdışından getirtip instagram üzerinden satışını yapanlar da çoğaldı. Kısaca; artık ulaşımı daha kolay hale geldi.
Fakaat, diyelim ki sadece bir-iki tane amigurumi öreceksiniz, denemek için. Bir tanecik kilitli göz almak için kargo parası vermeye değmez, diye düşünenler olacaktır haklı olarak. Veya herhangi bir sebeple ulaşamayanlar, alamayanlar... Ama kaliteli amigurumi örmek isteyenler...
İşte bu yöntem tam size göre! :)


Malum, amigurumileri güzel kılan, onları profesyonel gösteren, aslında bir nevi kalitesini arttıran en önemli şeylerden biridir güzel göz kullanmak. Düğme dikersiniz, ama iğreti durur. Hem kopup da çocuğun boğazına takılma ihtimali de var maazallah. Örgü göz ise her zaman makbul değil. E ne yapalım? Hadi o zaman düğmelerimizi hazırlayalım! :)

İhtiyacımız olan düğme, fotoğraftaki gibi bir düğme. Boşluk kısmından tığın geçmesi gerekiyor. Veya o boşluktan geçebilecek daha ince uçlu bir tığ da kullanabilirsiniz. :) Şimdi gelelim nasıl yapıldığına... Düğmeyi örgüyle beraber öreceğiz. Fotoğraflar gayet açık fakat, yine de yazıyla anlatımı kuvvetlendirmek lazım. :)


  • Gözü takacağımız sıraya geliyoruz ve tığımızı ilmeğe batırıyoruz. (Resim 1-2)
  • Henüz ipliği dolamadan, tığ başını düğmeden geçiriyoruz. (Resim 3)
  • Tığı düğmeye batırıp, ipliği doluyoruz ve çekiyoruz. Şimdi tığda iki ilmek olmalı. (Resim 4-5-6-7)
  • Bu aşama önemli: Şimdi aldığımız ilmeği tığdan çıkarıyoruz... (Resim 8)  • Çıkardığımız boşta kalan ilmeği, düğmenin arka kısmına alıyoruz. [Bunu yapmazsak gözler arkada kalır.] (Resim 9-10)
  • Arkaya geçen ilmeği tekrar tığa alıyoruz ve sıkiğnemizi normal bir şekilde tamamlıyoruz. (Resim 11-12-13)
  • Hemen yanındaki ilmeği gayet sıkı bir şekilde ördükten sonra, kalan ilmekleri artık normal örmeye devam edebiliriz. (Resim 14-15)
  • Örgünün arkasından görünümü bu şekilde olmalı. (Resim 16)
Diğer gözü de belirlediğiniz aralıkla aynı şekilde taktıktan sonra, tebrikler, düğme ile profesyonel göz yapmış bulunuyorsunuz! :)

Benim bu yöntemle ördüğüm oyuncağım aşağıda. İşte bu şekilde görünüyor bitince. :)


Umarım örgücü dostlarıma faydalı olmuştur. :)
Sorularınız olursa sormaktan çekinmeyin. Buraya yazın, mail atın, bir şekilde ulaşın. :)

Sevgiler hepinize...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Siz de konuya dahil olmak ister misiniz?

Yorum yazan herkese çok teşekkürler...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...